Wytrzymałość jest kluczowym elementem wspinaczki, umożliwiającym pokonywanie długich sekwencji ruchów, efektywną regenerację oraz zdolność do przejścia większej liczby metrów w ciągu jednego dnia wspinaczkowego.
W tym artykule przedstawię różnorodne metody treningu wytrzymałości, specjalnie dostosowane do potrzeb każdego wspinacza.
W najprostszym sensie, wytrzymałość, którą posiadasz jako wspinacz. To twoja zdolność do wspinania się w sposób ciągły na poziomie łatwym lub średnim przez okres dłuższy niż 1 minuta.
Tego rodzaju wspinaczka wymaga ruchów znacznie poniżej Twojego maksymalnego poziomu w boulderingu i jest ściśle związana z twoim poziomem na linie — dlatego najlepsi wspinacze mają bardzo dobrą wytrzymałość.
Ponadto, wytrzymałość ta ma duży wpływ na twoją zdolność do regeneracji na chwytach
i w punktach odpoczynku, a także na to, jak szybko zaczynasz czuć zmęczenie na drodze.
Jeśli uda ci się wytrenować mięśnie, by poprawiły produkcję energii tlenowej, będziesz w stanie wspinać się dłużej, pokonywać trudniejsze drogi bez szybkiego zmęczenia i zwiększysz swoją wytrzymałość siłową na dłuższą metę. Dodatkowo, poprawisz tempo regeneracji, co pozwoli ci na wykonywanie większej liczby treningów wspinaczkowych przez lata. Nie da się tego wystarczająco mocno podkreślić – regeneracja jest absolutnie kluczowa, zarówno dla boulderowców jak i wspinaczy sportowych.
Treningi ARC, czyli tzw. kapilarki, polegają na wspinaniu się przez długi czas przy niskiej intensywności, tak aby czuć jedynie lekki przepływ krwi w przedramionach. To fundament treningu wytrzymałościowego, a jego głównym atutem jest niska
intensywność – po takim treningu nie powinieneś odczuwać dużego zmęczenia. Co więcej, ARC może nawet przyspieszyć twoją regenerację po cięższych sesjach treningowych.
Trening:
Drugą popularną formą treningu wytrzymałościowego jest trening interwałowy. Celem jest zbudowanie większego zmęczenia podczas serii, a następnie, podczas minuty odpoczynku, pozwolenie ciału na regenerację, co skutecznie poprawia wytrzymałość.
Zaletą tego treningu jest to, że trwa tylko 20 minut, ale jest znacznie bardziej męczący niż ARC.
Trening:
Polaryzowany trening to bardziej zaawansowana forma treningu wytrzymałościowego, w której przeplata się trudny i łatwy teren. W wersji interwałowej odpoczynek odbywa się na materacu, natomiast w tej metodzie odpoczywamy bez schodzenia ze ściany.
To doskonały trening dla osób, które celują w długie drogi i chcą przyzwyczaić się do wspinania w zmęczeniu przez długi czas. Ta forma treningu jest najbardziej męcząca.
Trening: